100 let

Právo pro každý den: studenti naší školy obhájili loňské vítězství

Ve čtvrtek 17. února 2011 se v Domě dětí a mládeže Delta Pardubice konalo okresní kolo soutěže Právo pro každý den.
V této soutěži obhajovalo naše gymnázium loňské prvenství. Potěšilo nás tedy, že putovní pohár i letos získalo družstvo z gymnázia Dašická. Vítězný tým naší školy byl ve složení Anna Borkovcová, Tomáš Deml, Vít Pěček, Lukáš Langr, všichni žáci jsou ze třídy 4.B osmiletého studia.
 
Na soutěži se podíleli zkušení odborníci z mnoha profesí: právníci (advokáti, soudci, státní zástupci), probační pracovníci, pedagogové, pracovníci z oblasti prevence kriminality, městské policie a Policie ČR.
Vítězné družstvo postoupilo do krajského kola. To se bude konat v květnu 2011.
 
Každoročně městská policie Pardubice pořádá tuto soutěž v oblasti právního vědomí. Cílem soutěže je podnítit zájem nejen žáků, ale i pedagogů a širší veřejnosti o právní problematiku a tím rozvinout a posílit právní vědomí mladé generace zajímavým a efektivním způsobem. Prostřednictvím soutěže chce organizátor podrobněji poznat současnou úroveň právního vědomí žáků.
 
Projekt "Právo pro každý den" vznikl v roce 1972 ve Spojených státech amerických a je součástí mezinárodního programu "Street Law". Po jeho rozvoji ve Washingtonu D.C. se prokazatelně zvýšilo právní vědomí mládeže a snížila se i její kriminalita. V současné době realizuje tento projekt 35 zemí světa ze všech kontinentů. V České republice jej zajišťuje Partners Czech.
Projekt "Právo pro každý den" je určen nejen žákům a studentům, ale i učitelům základních a středních škol, studentům právních disciplín, zaměstnancům nápravných zařízení pro mládež, pracovníkům v oblasti prevence, strážníkům i policistům.
 
Milan Volejník

(c) Josef Rak 2007