100 let

Evropský parlament mládeže - opakovaně velký úspěch

Ve dnech 24. – 27. 3. 2011 se naše pětičlenná delegace (Natálie Dostálová, Lucie Lotková, Klára Scholleová, David Radosta a Michaela Onuferová) zúčastnila Národní výběrové konference Evropského parlamentu mládeže, letos pořádané v Plzni.

Evropský parlament mládeže (EYP – European Youth Parliament) je mezinárodní organizace, která umožňuje studentům vyzkoušet si, jak vypadá zasedání skutečného Evropského parlamentu, prosadit své názory v rámci týmu, konverzovat v angličtině a především získat nové přátele po celé Evropě.

Jelikož v předchozích letech byla naše škola v rámci EYP úspěšná, ani delegace v novém složení nemohla zůstat pozadu. Na zasedání jsme přijeli plni nadšení a připravení na vyčerpávající debaty o světových problémech. Například naše delegace si rozdělila problémy demokratického deficitu v EU, postoje k Číně, Blízkého východu, zemědělství Evropy či ekonomiky EU.

Nejprve jsme ale byli rozděleni do komisí s ostatními účastníky – delegáty. Tým měl možnost lépe se poznat při teambuildingu, na který byl vyhrazen celý den. Po bláznivých hrách, které by rozhodně nebyly pro introvertní nátury, jsme měli pocit, jako bychom znali naše nové kolegy mnohem déle než pár hodin. Teambuilding napomáhá i tomu, abychom se později nebáli projevovat své názory před ostatními.

Ve skvělé náladě přišel první večer a s ním i Czech village. Na zasedání EYP představuje Czech village večeři prvního dne – delegáti přijíždí z různých krajů a prezentují svá tradiční jídla. Kromě nejrůznějších koláčů a jiných dobrot jsme měli možnost dát si i kus prasete. Na našem stole samozřejmě nesměl chybět pardubický perník. Ještě, než jsme se však mohli dát do jídla, každá škola se prezentovala formou krátké scénky.

Druhý den, už o dost unavenější než po příjezdu, jsme začali s tzv. Committee Work – zkrátka práce na tématu. V komisích jsme navrhovali, vymýšleli, přemýšleli, debatovali, kompromitovali, přehodnocovali a utvářeli si názory, a třetího dne, opět o něco vyčerpanější, jsme dovedli rezoluce k dokonalosti.

Nejnáročnější noc byla ta poslední. Vytištěné rezoluce všech ostatních komisí včetně své jsme dostali uprostřed noci, a bylo potřeba je pročíst, popř. si připravit řeč. Po poloprobdělé noci jsme se všichni dali do gala a přesunuli se na Plzeňský magistrát, kde se konalo závěrečné zasedání.

Zasedání má opět stejnou proceduru jako zasedání skutečného Parlamentu. Nejdříve jeden člověk z komise přečte Operative Clauses – řešení, se kterými komise přišla. Poté je třeba rezoluci obhájit pomocí Defense speech, na kterou jsou vyhrazené tři minuty. Následuje Attack speech (napadání) od porotou vybraného člena jiné komise, a poté několik debatních kol, kdy členové komise zastupující rezoluci musí čelit záludným otázkám ostatních. Závěrem přijde Sum up speech, řeč, která shrnuje nejdůležitější body rezoluce a předchozí debatu. Poté se hlasuje, zda rezoluce projde, či neprojde. Jen pro zajímavost – na letošní konferenci prošlo rezolucí pět, dvě neprošly.

Celá akce má samozřejmě i výsledek – závěrem zasedání byly vyhlášeny nejlepší školy a jednotlivci.

 

Jsme hrdí na to, že již třetí rok po sobě byla naše delegace velmi úspěšná a v konkurenci dalších třinácti škol obstála natolik, že bude reprezentovat Českou republiku na některém ze zahraničních fór. Michaela Onuferová byla navíc vybrána mezi šest nejlepších jednotlivců.

Tak náročná akce by se samozřejmě neobešla bez skvělé paní profesorky Kristýny Šebkové, která věnuje již tři roky našim delegacím spoustu času a úsilí a je nám obrovskou podporou během zasedání.

Natálie Dostálová, Lucie Lotková, Klára Scholleová, David Radosta a Michaela Onuferová

 
(c) Josef Rak 2007