100 let

Piškvorky - zpráva o turnaji

Piškvorky jsou hrou, která baví veškeré studentstvo po desetiletí. Je to jedna z oblíbených her p. uč. Herudkové. Ano, piškvorky jsou hrou s opravdu velmi dlouhou tradicí. Ty prostě do školy patří. Tak proč v nich neuspořádat turnaj?

Asi něco takového si řeklo pár chytrých lidí z obč. sdružení Student Cyber Games, které doposud pořádalo jen turnaje ve Starcraftu. A tak vznikly první piškvorkové, promiňte, vlastně pIsQworkové – IQ jako inteligenční kvocient a work jako práce, turnaje. Netrvalo dlouho, než se z nich stala vcelku populární celorepubliková záležitost. Do turnaje se zapojil i náš milovaný Ústav, který v nich rozhodně nehraje druhé housle! Minulý rok se tým s krásným názvem „Nedohodli jsme se“ probojoval do celorepublikového finále. Letos se mu to nepovedlo, v krajském turnaji byl třetí mezi rovnými.

Někdo si možná řekne, že hrát piškvorky není přece žádná věda, a že je to hlavně o štěstí. To je omyl. Například aby nebyl počáteční hráč zvýhodněn, začíná se takzvanou metodou Swap. (Počáteční hráč může, pokud neudělá chybu, vynuceně vyhrát.) To se dělá tak, že se na papír nakreslí dva křížky a jedno kolečko, ten druhý si pak vybere, za co chce hrát. Je vám jistě jasné, že většina hráčů má otestované svoje originální začátky, které promýšlí na dost tahů dopředu. Někdy bývají piškvorky díky vysoké intelektuální náročnosti přirovnávané k šachům

Nemusíte se ale z ničeho děsit. Piškvorkové turnaje jsou tady hlavně pro vás, pro studenty. Pokud si chcete jen zahrát svou oblíbenou hru či zjistit, jak jste na tom v porovnání s ostatními, vřele vám doporučuji zúčastnit se školního kola, které se bude konat zase v říjnu příštího roku.

                                                                                             Zapsal: Jan Houbař Hrubeš (6.B)

 

P.S.: Mrkněte také na článek   http://www.pisqworky.cz/novinky/view/id/763 

(c) Josef Rak 2007