100 let

Celostátní kolo fyzikální olympiády 2011

Celostátní kolo fyzikální olympiády se letos konalo v Olomouci na Přírodovědecké fakultě Univerzity Palackého. Na základě výsledků v krajských kolech bylo do celostátního kola pozváno 50 soutěžících. Mezi nimi byli dva z Gymnázia Pardubice, Dašická: Michal Karamazov a Petr Kouba.
Ve středu 2.3. 2011 řešili soutěžící v průběhu 5 hodin 4 náročné teoretické úlohy (Rotaci bifilárního závěsu, částici v el. poli, zobrazovací soustavu a klesání koule v kapalině), za které mohli získat celkem 40 bodů.
Ve čtvrtek 3.3. soutěžící pracovali 4 hodiny na praktické úloze (černá skříňka s rezistory), za kterou mohli získat maximálně 20 bodů.Kromě řešení úloh se mohli studenti zúčastnit také exkurzí do laboratoří optiky a do laboratoří nanotechnologie a také přednášek: Optické kvantové zpracování informace a Za poznáním s urychlovačem LHC.
Při pátečním zakončení bylo vyhlášeno 10 vítězů (absolutní vítěz Martin Bucháček dosáhl 58,5 bodů), kteří jsou pozváni na soustředění před Mezinárodní fyzikální olympiádou a také 32 úspěšných řešitelů, mezi nimiž byl i Petr Kouba (8.A, 34,25 b, 34. místo). Na 43. místě se umístil Michal Karamazov (7.A, 23,5 b).
M. Karamazov má ještě možnost účasti v příštím školním roce.

V. Vícha

(c) Josef Rak 2007