100 let

DALŠÍ INFORMACE PRO ÚČASTNÍKY EXPEDICE DO JIŽNÍ ITÁLIE A NA LIPARSKÉ OSTROVY

Sopkami střední a jižní Itálie

poznávací zájezd s turistikou – apartmány

14.9. – 25.9. 2011

Hlavním magnetem Sicílie je přes všechny skvělé starořecké památky příroda. Koho navíc uchvacují přírodní živly, má jedinečnou možnost shlédnout a zdolat šest sopek v jednom zájezdu. Vesuv, Etna, Vulcano, Salina, Panarea, Stromboli, to je to, oč tu běží.

1. - 2. den: odjezd z ČR do Itálie, archeologické vykopávky v POMPEJÍCH, nocleh v bungalovech.

3. den: výjezd a výstup na VESUV s prohlídkou kráteru, přejezd přes Kalábrii, trajektem do Messiny. Krátký přejezd do Milazza a večerním trajektem na ostrov VULCANO (autobus zůstává na pevnině, na ostrovech by neměl využití), nocleh v apartmánech (5x na stejném místě).

4. - 8. den: relaxace a koupání v moři nebo termálním sirném jezírku, výstup k polovyhaslému sopečnému kráteru Gran Cratere, pozorování unikajících sopečných par, fakultativní turistika mezi ostrovy - překrásná subtropická PANAREA a dobytí vrcholu sopky Monte Fossa delle Felci (962 m) na SALINĚ (pro zájemce FILICUDI). Zlatý hřeb zájezdu činná sopka STROMBOLI - v případě příznivých vulkanických podmínek výstup ke kráteru sopky a pozorování sopečných erupcí, které jsou nejpůsobivější v noci. 8. den: večer trajektem na Sicílii, ubytování v apartmánech v oblasti Taorminy (2x na stejném místě).

9. den: ráno přejezd pod Etnu. ETNA, výstup ke kráteru (možnost lanovky nebo terénních vozidel), v případě příznivých vulkanických podmínek prohlídka kráteru sopky, večer ubytování v apartmánech.

10. den: sicilská perla pod Etnou TAORMINA. Prohlídka města a Římany přestavěného řeckého divadla s krásným výhledem na Etnu, fantastický kaňon sopečného původu ALCANTARA - „turistika“ korytem řeky, dále směr Elba, noční přejezd.

11. - 12. den: pro zájemce prohlídka Napoleonova ostrova ELBY, noční přejezd do ČR.

 

Vzhledem k možnému spojení s pobytovou variantou zájezdu, úprava 10. – 11. dne z důvodu splnění AETRu na cestu zpět vyhrazena. Cena zahrnuje: pojištění léčebných výloh v zahraničí a připojištění stornopoplatků, doprava klimatizovaným autobusem (5000 km), zpáteční trajekt na Sicílii a ostrov Vulcano, kyvadlová doprava na Vulcanu, 7x ubytování ve 4lůžkových apartmánech, 1x tranzitní ubytování v bungalovech, vedoucí zájezdu, informační materiály. Cena nezahrnuje: trajekty během fakultativních výletů, vstupy, lanovka, terénní vozy a vše ostatní, co není uvedeno v odstavci „Cena zahrnuje“. Nástupní místa: Pardubice, Hradec Králové, Poděbrady, Praha, Jihlava, Brno, Bratislava. Svoz: Svitavy, Litomyšl, Vysoké Mýto (od 3 osob).

NÁSTUPNÍ MÍSTA: Sraz účastníků je vždy 20 minut před odjezdem. Dodržujte nástupní místa tak, jak jste je uvedli na cestovní smlouvě a nahlásili v CK. Mějte prosím strpení, pokud se autobus opozdí o pár minut, není možné předvídat dopravní situaci v den odjezdu. Pardubice (kolektiv) 7:15 před gymnáziem Dašická Pardubice

Pokud se opozdíte, je potřeba neprodleně podat informaci na číslo hot-line. V případě, že je návaznost na trajektové spojení, autobus na Vás může čekat maximálně 20 minut. 20 minut čeká také v případě, že služba na hot-line nemá žádnou informaci o Vašem zpoždění. Děkujeme za pochopení. V PŘÍPADĚ, ŽE SE NEDOSTAVÍTE NA NÁSTUPNÍ MÍSTO VE STANOVENÝ ČAS I PO 20ti MINUTOVÉM ČEKÁNÍ AUTOBUSU – BUS POKRAČUJE V TRASE DÁLE. NÁKLADY NA DOPRAVU DO DALŠÍHO NÁSTUPNÍHO MÍSTA, POPŘ. DO CÍLOVÉ DESTINACE JSOU PLNĚ VE VAŠI REŽII DOPRAVA: Pojedeme autobusem s polohovatelnými sedadly, možnost zakoupení kávy, nealkoholických nápojů, piva. Před odjezdem bude připraven zasedací pořádek, který respektuje Vaše případná přání, přihlášené skupiny.

  Mezi residencí a městečkem je zajištěno pravidelné spojení – v ceně zájezdu (jízdní řád je vyvěšen v recepci). Autobusek jezdí většinou 6x denně - 3x dopoledne a 3x odpoledne. Pouze v sobotu jsou jeho odjezdy nepravidelné, protože se mění skupiny (příjezdy a odjezdy klientů).

V ceně ubytování je závěrečný úklid, upozorňujeme však, že pokud se týká kuchyňky, každý si o ni pečuje sám a předá ji na konci pobytu uklizenou nebo mu bude na místě účtován poplatek 50 EUR. Uvolnění apartmánu v den odjezdu nejpozději do 10.00 hod.

Elektřina: napětí je stejné jako u nás 230V, zásuvky jsou jiné – pokud budete mít dvoukolíkové ploché zástrčky (např. jako mají nabíječky atp.), na ty nepotřebujete adaptér, pokud však budete mít kulaté zástrčky, je vhodné si pořídit adaptér, který se dá koupit i v místních obchodech.

Pitná voda: Na ostrovy se pitná voda dováží v lodích a přečerpává se do místního vodovodního systému. Je pitná a nezávadná, ale místní si vodu na pití kupují balenou. Doporučujeme vzít s sebou: prostředky na mytí nádobí, utěrku, ručníky, sirky, toaletní papír Příplatek za klimatizaci: pouze u apartmánů typu mono a bilo na Vulcanu – 26 EUR, platí se na místě.

STRAVOVÁNÍ Stravování během zájezdu není součástí jeho ceny. Doporučujeme vzít si většinu potravin raději s sebou. Během cesty budeme v rámci možností zastavovat na doplnění potravin. Stravování na Vulcanu: 1/ možnost vlastního vaření 2/ obědy a večeře v self-service (samoobslužná jídelna) Na večeře se dochází do městečka (cca 500 m). Večeře v self-service se většinou skládá z předkrmu - primo: různé druhy těstovin, rizoto nebo lasagne, hlavního jídla - secondo: ryba, kuře, zeleninová specialita, a dále ze salátu, pečiva a nápoje za cca 9-10 EUR/osoba/1 menu (oběd nebo večeře) nebo 3/ v restauraci za cca 15 EUR/osoba/den - lepší večeře, opět se skládá z primo – těstoviny nebo rizoto na různý způsob, secondo – ryba nebo maso s přílohou - salát, chleba a jeden nápoj. Pizza s nápojem od 5-7 EUR nebo menu z ryb a mořských plodů za cca 15 - 18 EUR. 4/ možnost dokoupení polopenze za 20 EUR na den snídaně v apartmánu nebo v plážovém baru – kontinentální, večeře v restauraci Vincenzino v městečku – 3-chodové menu - výběr vždy ze 4 druhů jídel: 1. chod - primo (těstoviny, rizoto, zeleninová specialita atp.), 2. chod - secondo (maso, ryby, zeleninová specialita atp.), obloha, 3. chod – ovoce, dezert nebo zmrzlina atp..

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ Batoh na Liparské ostrovy (autobus zůstává na pevnině) Oblečení: jedeme do jižní země, kde v tomto období je stále velmi teplo. Po výstupu na sopku Etnu a Stromboli může být chladno a větrno. Doporučujeme proto přibalit větrovku a svetr (pro případ nenadálého počasí pláštěnku). Pro zájemce o výstup s autorizovaným průvodcem jsou podmínkou POHORY. Pro návštěvu soutěsky Alcantara doporučujeme obuv vhodnou pro chůzi ve vodě. !!! VZHLEDEM KE VZRŮSTAJÍCÍ AKTIVNÍ ČINNOSTI STROMBOLI MŮŽE BÝT VÝSTUP NA TUTO SOPKU ZAKÁZÁN !!! Dále: fotoaparát (průvodce Vám v autobuse rozdá Vaše klientská čísla, pod kterými můžete vkládat Vaše fotografie do fotogalerie na www.ucastnici.cz. Upozorňujeme, že všichni, kteří vloží alespoň jednu fotografii, se automaticky účastní slosování o nejlepší fotografii a první tři získávají zdarma zájezd CK Poznání v roce 2012.), sluneční brýle, opalovací krém, přípravek proti hmyzu, baterka, kytara nebo jiný hudební nástroj, polštářek pod hlavu ke zpříjemnění dlouhého přejezdu autobusem.

ORIENTAČNÍ CENY A VSTUPY DO OBJEKTŮ Orientační ceny Potraviny: Cca EUR cca EUR Bílý chléb (veka) za 1 kg 1,0 pizza celá v restauraci 6-12 Voda 1,5 l 0,6 pizza krájená (s sebou) 3 Máslo 1,5 porce těstovin v restauraci 7-14 Ovoce a zelenina 1 kg cena od 1,5-3,5 káva dle druhu od 1 Víno místní produkce 1l od 2 Zmrzlina Od 1,6 Pohledy 0,5 sklenička nealko nebo piva od 1,5 Pompeje 11,00 EUR Vesuv 6,50 EUR Taormina - řecký amfiteátr 6,00 EUR kaňon Alcantara 3,00 EUR Vulcano 3,00 EUR aliscaf na Stromboli 1 cesta 20,00 EUR Lanovka na Etnu (tam i zpět: lanovka + bus) - 42,00 EUR (jedna cesta tam nebo zpět – 28 EUR) pouze lanovka a zbytek pěšky – 12,5 EUR ELBA – lodní lístek do Portoferraia od 25 EUR dle sezóny, vstup na Medicejské hradby cca 3 EUR, Napoleonovo muzeum 8 EUR 

FAKULTATIVNÍ VÝLETY: Pro pohyb po ostrovech využíváme buď pravidelných lodních linek trajekty nebo aliscafy a cena se rozpočítá podle velikosti skupiny nebo je možné využít místních výletních lodí – ceny a nabídka viz níže (ceny fakultativních služeb nemohou být garantovány dopředu, aktuální ceny fakultativních výletů budou sděleny na místě průvodcem). Lodní lístky na Liparském souostroví od 4 EUR dle vzdálenosti a druhu dopravy.

1/ Velký lodní výlet (Panarea, Stromboli) - cena na osobu cca 38 EUR Kolem poledne odjezd z Vulcana podél pobřeží Liparského ostrova na Panareu. Zastávka v zátoce Cala Junco, koupání z lodi. Poté okružní jízda mezi ostrůvky a skalisky, která tvořila dříve s Panareou jeden velký ostrov - Datillo, Lisca Bianca, Lisca Nera,... (koupání z lodi u jednoho z ostrůvků), dále Panarea přístav - volný čas na prohlídku městečka nebo na oběd. Odpoledne odjezd na Stromboli - zde se skupina rozdělí podle zájmu, kdo se bude chtít zúčastnit výstupu na Stromboli, ostatní budou mít volný čas na prohlídku městečka, večer absolvují lodí okruh okolo ostrůvku Strombolicchio s majákem pod tzv. Cestu ohně - pozorování sopečných erupcí z lodi do setmění, okolo půlnoci návrat na Vulcano. Jakým způsobem lze pozorovat sopečné erupce: Stromboli je charakteristická svou mírnou, ale neustálou erupční aktivitou, kdy jsou z kráteru vyvrhovány malé kousky žhavé horniny a popela do výšky od několika desítek do cca 200 metrů. V současné době je činných asi 5 kráterů, které se nacházejí v nadmořské výšce cca 750 m. Tři z nich jsou větší a vyvrhují fontánky žhavé lávy, ostatní jsou menší a vyfukují povětšinou jen žhavé páry, plyny nebo oblaka černého popela. 1. Z lodi: V rámci velkého lodního výletu z lodi – loď pomaličku obeplouvá tzv. Cestu ohně, kudy padají drobné kousky vyvržené horniny do moře, loď se může pohybovat pouze v bezpečné vzdálenosti od pobřeží, tzn. vzdušnou čarou cca 1,5 km od kráterů, možnost pozorování erupcí cca 40 min. VZHLEDEM K MOMENTÁLNÍ SEISMICKÉ ČINNOSTI STROMBOLI JE MOŽNÉ, ŽE ITALSKÉ ÚŘADY PRO VĚTŠÍ BEZPEČNOST VÝSTUP NA STROMBOLI ZAKÁŽÍ. ZATÍM JE OD 1.1.2011 VÝSTUP OPĚT POVOLEN. 2. Výstup do 918 m: Je organizován místními agenturami za přísných bezpečnostních podmínek, vždy s italským akreditovaným průvodcem, který určuje, vzhledem k aktuálním podmínkám, do jaké výšky lze vystoupit a jak dlouho je možné se tam zdržet. Po cca 2,5 hod. vystoupíte na okraj starého kráterového valu, kdy se současné činné krátery budou nacházet cca 200 m pod Vámi a Vy budete od nich vzdáleni vzdušnou čarou cca 700 m. Na pozorovatelně se zdržíte cca 30 – 60 min. – podle aktuálních podmínek, a pak následuje cca 1-1,5 hodinový sestup druhou stranou dolů. Cena na osobu cca 25 EUR + 3 EUR poplatek obecnímu úřadu. Jedná se o cca 2,5 hod. výstup cca 20ti členné skupiny v tempu, který určuje místní průvodce s ohledem na dostatečnou časovou rezervu pro pozorování erupcí (max. 60 min) a bezpečný návrat celé skupiny. Pauzy zhruba každých 30-45 minut. Výstup není dovolen osobám s nedostatečnou fyzickou kondicí a dětem do cca 12-14 let (určuje průvodce místní agentury!). ZÁJEMCI O VÝSTUP NA STROMBOLI MUSÍ MÍT S SEBOU: baterku (nejlépe čelovku) - každá osoba jednu! (ne jedna dohromady do dvojice, nejlépe s novými baterkami nebo mít s sebou náhradní), kvalitní outdoorové oblečení (kalhoty, větrovku - nahoře bývá zima a silný vítr), POHORKY nebo KOTNÍKOVÉ TREKOVÉ BOTY (nutno mít opravdu kotníkovou obuv, bez ní nebudete nahoru vpuštěni!!!, lze zapůjčit v místě za cca 6 EUR), spací pytel pro případ čekání na ranní odjezd lodi zpět. 3. Výstup do 400 m: Individuálně a zatím bez poplatků lze vystoupit zhruba nad polovinu tzv. Cesty ohně, kde se dají na zpevněném stanovišti pozorovat erupce z nadm. výšky cca 400 m, pěšky trvá 1 cesta cca 1,5 hod. Při této trase lze dobře pozorovat drobné části horniny, kutálející se po cestě ohně do moře. Od kráterů jste vzdáleni necelý 1 km vzdušnou čarou.

2/ Lodní výlet na ostrov Salina celodenní výlet okolo ostrovů Lipari a Salina s koupáním pod pemzovými doly a na Polaře, se zastávkami v městečkách na Salině, cena cca 27 EUR.

3/ Okruh lodí okolo ostrova Vulcano cca 2,5 hodiny s úplným obeplutím ostrova, návštěvou Koňské jeskyně a s koupáním. Orientační cena na osobu 12 EUR.

4/ Trajektem na Lipari asi 1/2 denní výlet do hlavního města celého Liparského souostroví - možnost prohlídky městečka, antických vykopávek, archeologického muzea, katedrály atd. Orientační cena na osobu: cca 12 EUR (trajektem a aliscafem - rychlá loď bez přepravy automobilů). Možnost půjčení motorek a objetí ostrova na motorkách (ceny viz bod č. 9) nebo místním autobusem. Nabízí se koupání a krásné výhledy.

5/ Půjčení motorového člunu - do určitého obsahu motoru není nutné mít žádné zkoušky. Orientační cena za 1 den: od 90 EUR (člun pro 4 - 7 osob, podle typu člunu, benzín se platí zvlášť)

6/ Potápěčská škola, půjčení potápěčské výstroje - týdenní kurz na získání mezinárodního potápěčského oprávnění, samostatné ponory - nutný potápěčský průkaz! (PADI, CMAS, atd.), organizované vyjížďky pro držitele potápěčských průkazů, zapůjčení potápěčské výstroje,... Další info na www.divingcentersaracen.com

7/ Půjčení motorek, mopedů, skútrů a čtyřkolek - nejběžnější dopravní prostředek na ostrovech. Za běžný malý dvousedadlový moped zaplatíte cca od 15 EUR (bez pohonných hmot) + někde vyžadují kauci cca 50 EUR, která Vám bude vrácena po odevzdání nepoškozené motorky. Mopedy jsou snadno ovladatelné - většinou s automatickou převodovkou. Doporučujeme proto mít s sebou kromě pasu i řidičský průkaz.

8/ Půjčení kol Cena za půjčení kola se pohybuje v průměru okolo 5-10 EUR dle typu kola. Někde vyžadují kauci za půjčení kola cca 25 EUR. Při půjčení kola na více dní se cena snižuje.

9/ Geotermální lázně Soustava tří bazénů s geotermální vodou rozličného složení a různé teploty, s perličkovou lázní a hydromasážemi. Vstup na 2 hod. od cca 7 EUR - dle sezóny (skupinová cena)

10/ Půjčení aut Je možné pouze na hlavním Liparském ostrově, ale nedoporučujeme, protože auta nebývají v dobrém technickém stavu a nedají se na relativně malých ostrovech dobře využít. Orientační ceny od 55 EUR na den + kauce. 11/ Lodní výlet na Alicudi a Filicudi Dva neprávem opomíjené a nejméně navštěvované ostrůvky v západní části souostroví. Návštěva obou ostrůvků, koupání z lodi, sídliště Capo Graziano z doby bronzové na Filicudi. Cena cca 37 EUR.

12/ Výstup na Monte Fossa delle Felci (962 m) na Salině Celodenní výlet, nejvyšší hora celého souostroví, výlet bude aliscafy, orientační cena cca 28 EUR na osobu, výstup cca 3 hodiny. 13/ Vyjížďky na kajaku Cca 20-30 EUR, projížďka na kajaku pro 2 osoby podél východního pobřeží, nad fumarolami, návštěva jeskyní, koupání. Možnost využití kombinace kajaku a čtyřkolky – cena cca 36 EUR, kdy jednu cestu plujete podél pobřeží na kajaku a druhou jedete vnitrozemím ostrova na čtyřkolce. Pokud plánujete cestu na kajaku, je dobré mít s sebou boty do vody.

POJIŠTĚNÍ Všichni zákazníci zájezdu (pokud není uvedeno jinak – viz.´cena zahrnuje´) jsou pojištění cestovním pojištěním u společnosti Generali Pojišťovna a.s. Smluvní vztah vzniká mezi zákazníkem (dále jen „pojištěný“) a pojišťovnou. Tento je doložen uzavřenou pojistnou smlouvou, jejíž plné znění je k dispozici u CK POZNÁNÍ k osobnímu nahlédnutí. Znamená to, že případnou pojistnou událost řeší pojištěný přímo s pojišťovnou.Cestovní pojištění lze sjednat i indiviuelně k jakémukoli zájezdu z nabídky CK Poznání tam, kde není pojištění uvedeno v ´cena zahrnuje´ a také na individuelní cesty do zahraničí. V tomto případě cestovní pojištění nezahrnuje pojištění zrušení cesty (storno zájezdu). Rozsah pojistného krytí a maximálních pojistných částek: Léčebné výlohy vč. repatriace 1.700.000,- Kč (akutní zubní ošetření max.10.000,- Kč) Přivolání opatrovníka 50.000,- Kč Úrazové pojištění - trvalé následky úrazu 200.000,- Kč Smrt následkem úrazu 100.000,- Kč Osobní věci a zavazadla 30.000,- Kč Odpovědnost za způsobenou škodu: na zdraví 1 000.000,- Kč na majetku 1 000.000,- Kč finanční náhrada za ušlý zisk 50.000,- Kč Zrušení cesty (Storno zájezdu) ze stanovených důvodů 80 % skutečně vzniklých nákladů, maximálně 15.000,- Kč volitelně zvýšení limitu pro zrušení cesty (storno) až do max. výše 30.000 Kč V ceně pojištění je nově zahrnuto Zrušení cesty (Storno zájezdu) pro následující pojistné události, které by odlišně od ZPP CEP 2007/02 ohrozily pojištěného na životě nebo zdraví cestou do cílové destinace či v místě cílové destinace: 1. přírodní katastrofa, která navíc pojištěnému cestu z důvodu vyšší moci znemožní (např. přerušení leteckého provozu); za přírodní katastrofu se pro tyto účely považuje sopečná erupce, zemětřesení o síle min. 6 stupňů mezinárodní stupnice, vichřice o síle min. 75 km/h, tsunami, povodeň, záplava či požár; 2. občanské nepokoje a jiné vnitrostátní násilné nepokoje; 3. epidemie oficiálně vyhlášená mezinárodními či místními úřady, ministerstvem zdravotnictví či ministerstvem zahraničních věcí České republiky. 4. Sportovní aktivity – odchylně od čl. 6 odst.2, písm. a) ZPP CEP 2007/02 pojištění poskytuje pojistnou ochranu též na sportovní aktivitu – provozování horolezectví do II. stupně ve smyslu oficiální mezinárodní stupnice UIAA (II. stupeň horolezecké obtížnosti – vyžadována technika tří pevných bodů) do 5 000 m n.m. Tato ochrana je poskytována výlučně osobám do věku 79 let včetně. volitelně za příplatek zvýšení limitu pro zrušení cesty (storno) až do max. výše 30.000 Kč volitelně za příplatek připojištění Sportovec v rozsahu čl.6 ZPP CEP 2007/02. Pojištění léčebných výloh platí mimo území České republiky. Neplatí pro území toho státu, jehož je pojištěný státním občanem nebo má-li na tomto území trvalé bydliště. Pokud však osoba, která není občanem České republiky, je účastníkem veřejného zdravotního pojištění v České republice po dobu min. 1 roku, je možné ji pojistit i na území státu, jehož je státním občanem nebo má-li na tomto území trvalé bydliště. Pojištění se řídí zákonem č. 37/2004 Sb., o pojistné smlouvě, občanským zákoníkem a ostatními obecně závaznými právními předpisy České republiky, Všeobecnými pojistnými podmínkami pro cestovní pojištění (VPP CEP 2007/02), Zvláštními pojistnými podmínkami pro cestovní pojištění (ZPP CEP 2007/02), případnými dalšími ujednáními a pojistnou smlouvou. Pojištěný tímto potvrzuje, že byl seznámen s rozsahem pojištění a VPP CEP 2007/02 a ZPP CEP 2007/02 týkající se sjednaného pojištění a že souhlasí s jejich zněním. V případě vzniku škodné události zprošťuje pojištěný státní zastupitelství, policii a další orgány činné v trestním řízení, hasičský záchranný sbor, lékaře, zdravotnická zařízení nebo záchrannou službu povinnosti mlčenlivosti a zavazuje se poskytnout pojistiteli kontakt na něj bez zbytečného odkladu. Současně zmocňuje pojistitele, resp. jím pověřenou osobu, aby ve všech řízeních probíhajících v souvislosti se škodnou událostí mohla nahlížet do soudních, policejních, zdravotních případně jiných úředních spisů o něm vedených a zhotovovat z nich kopie či výpisy. Pojištěný dále zmocňuje pojistitele k jednání o jeho zdravotním stavu s ošetřujícími lékaři a zdravotnickým zařízením. Pojištěný souhlasí s tím, aby jeho adresní a identifikační údaje a údaje o zdravotním stavu byly zpracovávány správcem Generali Pojišťovna a.s., Bělehradská 132, 120 84 Praha 2 a jejími smluvními zpracovateli splňující podmínky z. č. 101/2000 Sb. (zejména pojišťovacími zprostředkovateli) pro účely pojišťovací činnosti a dalších činností vymezených zákonem č. 363/1999 Sb., o pojišťovnictví a to po dobu nezbytně nutnou k zajištění práv a povinností, plynoucích ze závazkového právního vztahu, a dále po dobu vyplývající z obecně závazných právních předpisů. Pojištěný souhlasí s předáním a poskytováním svých osobních údajů a údajů o zdravotním stavu subjektům mezinárodního koncernu Generali a jeho zajišťovacím partnerům v souladu s právními předpisy pro účely a dobu, uvedenou v předchozím odstavci. Pojištěný dále prohlašuje, že byl ve smyslu z. č. 101/2000 Sb. informován o svých právech a o povinnostech pojistitele jako správce údajů, zejména o právu přístupu k osobním údajům, jakož i o dalších právech dle tohoto zákona. Upozorňujeme, že v případě potřeby navštívit lékařské zařízení, CK nehradí náklady spojené s dopravou. Pokud bude možné s ohledem na ostatní účastníky a průběh zájezdu využít k dopravě do lékařského zařízení autobus, náklady spojené s dopravou hradí klient přímo dopravci a taxa činí 40 Kč/km.

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ LÉKÁRNIČKY Vaši osobní lékárničku doporučujeme vybavit těmito léky: Proti průjmu – Immodium kapsle, Endiform tablety, živočišné uhlí Proti bolestem kloubů, hlavy – Ibuprofen tablety Proti zvýšené teplotě – Paralen tablety, Acylpyrin tablety Na povrchová poranění – Framykoin zásyp, Septonex spray, obinadla, náplasti, příp. kapky do očí Proti alergické reakci při bodnutí hmyzem – Dithiaden tablety, Fenistil Proti nevolnosti v dopravních prostředcích – Nokinal tablety. Užívání antibiotik je vhodné konzultovat s praktickým lékařem. Těm, kteří trvale užívají nějaké léky, doporučujeme, aby si tyto léky vzali s sebou v dostatečném množství.

BALENÍ ZAVAZADEL Věci na táboření a věci záložní, které budou během přesunů těžko dosažitelné, doporučujeme uložit do většího batohu. Osobní věci denní potřeby, doklady, peníze, fotoaparát atd. si uložte do menšího batůžku, se kterým budete chodit na jednodenní výlety a který se vejde nad Vaši hlavu do úložného prostoru. Jídlo na vzdálenější část zájezdu si dejte do pevné tašky (krabice – doporuč. od banánů, u některých typů busů lze dát pod sedadlo, přiklopenou vrškem lze dobře uschovat do zavazadlového prostoru). Větší propan-butanové vařiče, pokud je budete mít, se i s kufříkem uloží samostatně v dolním zavazadlovém prostoru. ! Vzhledem k omezené velikosti zavazadlového prostoru a zpřísněným kontrolám váhy autobusů Vás prosíme, abyste si s sebou brali jen ty nejnutnější věci a šetřili tak místo a čas v případě, že byste byli nuceni na hranicích nadbytečné kilogramy ponechat. Doporučujeme max. 20 kg na osobu. Potřebné doklady: Občan ČR může vstupovat a pobývat na území ostatních členských států EU bez zvláštních omezení, a to pouze na základě platného cestovního dokladu. K překročení hranice s členským státem Evropské unie lze jako doklad použít i platný občanský průkaz. Nedoporučuje se však cestovat na občanský průkaz s odděleným rohem. I dětem mladším 5 let se od 25.4.2008 vydávají cestovní, diplomatické a služební pasy se strojově čitelnými údaji a s nosičem dat s biometrickými údaji s dobou platnosti 5 let, s nimiž je možné vycestovat do kteréhokoli státu světa. (To je důležité zejména pro cesty do Kanady). Veškeré dosud vydané cestovní doklady samozřejmě zůstávají v platnosti po dobu v nich uvedenou. Od 1.3.2008 je možné zapisovat děti mladší 10 let do cestovního, diplomatického a služebního pasu rodiče. Děti zapsané v platném cestovním, diplomatickém nebo služebním pasu rodiče mohou s rodičem, v jehož pasu jsou zapsány, překročit hranice bez vlastního cestovního dokladu, přičemž dítě zapsané do pasu rodiče před 1.9.2006 může takto cestovat do 15 let věku a dítě zapsané do pasu rodiče od 1.3.2008 může takto cestovat do 10 let věku (v období od 1.9.2006 do 29.2.2008 nebylo možné děti do pasu rodiče zapisovat). Dle vyjádření MV ČR je občanský průkaz cestovním dokladem pouze pro držitele dokladu. MV ČR tedy nedoporučuje, aby občan ČR mladší 15 let, který cestuje společně s rodičem a je zapsán v jeho občanském průkaze, cestoval bez vlastního cestovního dokladu pouze na základě tohoto zápisu v občanském průkaze. Pro případ ztráty dokladů doporučujeme všem účastníkům vzít s sebou 1 fotografii pasového formátu a kopii pasu, které si uložte na jiné místo, než budete mít ostatní doklady a finance. Předejte tak zbytečným komplikacím při vyřizování náhradních dokladů. Důležité adresy, telefonní čísla Telefon z Itálie do ČR: 00420+předvolba města nebo it. mobilu bez nuly+vlastní telefonní číslo Velvyslanectví ČR v Itálii: Ambasciata della Repubblica Ceca, Via dei Gracchi 322, Roma 00192, tel.: 0039/06-3609571-3 Honorární konzulát České republiky v Palermu: Via Quintino Sella 76, Palermo, tel. 091-336892 První pomoc: 118, policie: 113, karabiníci 112, hasiči: 115, pomoc motoristům - autoklub 116 Velvyslanectví ČR v Rakousku: Penzingerstrasse 11 - 13, A-1140 Wien, tel.: 0043/01-8943741 První pomoc: 144, policie: 133 V případě nenadálé situace či problémů při odjezdu volejte HOT-LINE: 775 708 888 Přejeme Vám spoustu krásných chvil a zážitků kolektiv CK Poznání a partnerské CK

(c) Josef Rak 2007