100 let

30.4.2007 - MF DNES - Gymnázia: nároky versus popularita

Z VAŠICH DOPISŮ

Určitě je dobře, že máme u nás bohatou nabídku středních škol a že mezi nimi probíhá zdravá soutěž. V době klesající populační křivky však probíhá tvrdý boj o žáky, který má svá úskalí. Snaha získat žáků co nejvíc, tedy zavděčit se rodičům, prezentovat se jim jako přívětivá škola, je bohužel někdy v přímém rozporu s náročností požadavků a s udržením kvality výuky.

Může se tedy stát, že škola, která nechce slevit ze svých kritérií kvality vzdělávání, je paradoxně pro rodiče i žáky méně přitažlivá.

Nechci tvrdit, že přesně o tuto situaci se jedná v případě dvou konkurujících si pardubických gymnázií.

Přesto bych si netroufala říci, že gymnázium v Mozartově ulici je jednoznačně školou lepší. Co třeba podívat se na výsledky středoškolských soutěží. Není v kraji další gymnázium, jehož studenti by obsazovali nejvyšší příčky v soutěžích a olympiádách všech druhů a typů tak, jako je tomu u studentů z gymnázia Dašická.

Ani počet zájemců o studium, citovaný v článku MF Dnes z 12. dubna, nemusí být vždy kritériem kvality školy. V minulém roce byla situace v počtu přihlášených přesně opačná a rodiče mohli pružně upřednostnit školu, kde byl vloni menší zájem.

V poslední době je velmi moderní tvrdit, že je nutné odstranit ze škol takzvané biflování. Že ho má nahradit práce s informacemi, jejich vyhledávání, umění vést diskusi, komunikace. Místo učení faktům se má učit myslet. Trendy jsou to nesporně správné, jen se nesmějí přehnat. I tady platí, že všeho moc škodí. Nelze přece myslet bez vědomostí, tak jako nejde vařit z prázdné ledničky, a změť informací bez vlastního znalostního rámce je člověku k ničemu.

O autorovi| LADISLAVA ZELENKOVÁ, poslankyně Parlamentu ČR za ČSSD

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - pardubický kraj
Autor: LADISLAVA ZELENKOVÁ
Stáhnout originál
(c) Josef Rak 2007