100 let

Zájezd do Skotska

Sobota 3.září 6.45 – přistavený autobus a studenti čekající nejen na to, že se ulijí ze školy, ale taky že poznají kousek nového světa. Naše pouť vedla přes Prahu, Plzeň k hraničnímu přechodu Rozvadov, dále pak přes Německo a Belgii do Calais – nenápadného, leč pro nás důležitého francouzského městečka. Autobus vjede do vlaku, kterým se dostaneme na ostrovy. Dopoledne jsme dorazili do Birminghamu, kde jsme prošli centrum města, navštívili Sea Life Centrum – akvárium s mořskými živočichy. Mnozí se těšili do Cadbury World – světoznámé továrny na čokoládu, ale na konci prohlídky jsme měli čokolády všichni ,,plné“ zuby.
Po více jak 35 hodinách máme konečně postel ve Formuli 1 – levný hotel v Newcastlu. Newcastle je posledním anglickým městem před Skotskem. Už nám nic nezabrání, abychom překročili anglicko-skotské hranice. Tato hranice vybudována za císaře Hadriána Římany se nazývá Hadriánův val – val je 117 km dlouhý a jeho výstavba trvala pouhých 10 let.
První skotská zastávka byla v Edinburghu – překrásné moderní město s ještě krásnějším historickým jádrem. Určitě nejkrásnější ulicí je Royal Mile, kde se nachází rozmanitá nabídka kiltů, dud a plyšových ovcí.
Druhý ,,skotsky“ den jsme využili doslova k obležení historických památek. V hradu Scone Palace (asi 3 km severně od Perthu) jsme měli výklad přímo v angličtině, poté jsme dostali osobní volno a mnozí z nás se šli projít do královské zahrady a bloudiště – skrývajícího mnohé krásy. Další zastávka – Pitlochry, které leží uprostřed kopců v centrální části Highlands. Zde návštěva palírny whisky, avšak bez ochutnávky. V pořadí již třetí hrad byl Stirling – tento hrad hrál klíčovou roli v bojích za skotskou nezávislost ve 13. a 14. století. Od hradu dohlédneme na sedm bitevních polí. V blízkosti hradu je Wallaceův pomník u Abbey Craig. Je vysoký 67 metrů a připomíná porážku Angličanů Williamem Wallecen u mostu Stirling Bridge v roce 1297. Tuto návštěvu bych nazvala takovým zpestřením dne, neboť tento pomník je velice fotogenický!
Třetí a zároveň poslední den ve Skotsku jsme navštívili nejznámější skotská jezera – Loch Lomond (největší jezero) a Loch Ness (bohužel neměli jsme čas čekat na to, až se Nessie ukáže).
Následující den byl pro některé velice smutný, neboť přišlo loučení s rodinami, které neodmyslitelně patřily do našeho ,,skotského“ života. Naše příští zastávka: Lake Distric – krásná krajina s jezery, horami, zelení a ovcemi. V této poklidné krajině napsali ze svých děl mnozí básníci a spisovatelé, například William Wordsworth. V oblasti se 16 většími jezery se vypíná i nejvyšší anglická hora Scafell Pike (979 m).
Následoval Liverpool, kde jsme navštívili muzeum Beatles s anglickým výkladem a jeskyni Cavern, kde začala Beatlesmánie. Po ,,Broucích“ jsme se jeli ubytovat do Formule 1 v Liverpoolu.
V pátek 9.září jsme měli navštívit Londýn, ale kvůli červencovým útokům jsme Londýn vypustili a byli jsme okouknout cambridgskou universitu, kde možná v budoucnu bude někdo ze studentů pardubického gymnázia studovat.
Myslím si, že tento týden všem něco dal, ať už poznání nebo nové kamarády. Nic není dokonalé, ani tento zájezd nebyl – tím například myslím čtyři strávené hodiny v cambridgském Macdonaldu, byla to absolutní ztráta času, ale na druhou stranu mi tyto čtyři hodiny daly víc, než kdybychom chodili po městě: přátele.
Většina ,,gympláků“ byla Skotskem nadšena a za to děkujeme profesorkám, které vytvářely po celou dobu dobrou atmosféru!
(c) Josef Rak 2007