100 let

Po stopách Jaroslava Rychtáře z Pardubic

Gymnázium v Dašické má nouzi o studenty
...“Z toho, co vím, mám pocit, že na gymnáziu v Mozartově se učí moderněji, zajímavěji a pružněji než v Dašické. Také je tam jiná atmosféra. Taková víc akademická, jaká by měla být na univerzitě. Víc se tam diskutuje a méně bifluje,“ říká Jaroslav Rychtář z Pardubic.
Autoři: Dittrich, Vávra
12.4.2007 Mladá fronta DNES - Pardubický kraj


Jak jste se už asi všichni doslechli, před několika týdny se psalo o naší škole v celostátním denním tisku, a to ne zrovna příznivě. Lidé, kterým na ústavu a jeho pověsti záleží, byli naštvaní, hledali škůdce, zpytovali svědomí, bránili se, kontaktovali známé … každý z nich nasadil obranný mechanismus podle své nátury.
Čas ubíhal, vášně opadly, ústav byl několikrát v témže tisku pochválen, vše se tedy vrací k normálu. Jen ten červíček pochybností stále trochu vrtá. Co když měl autor článku přece jen v něčem pravdu? Co když děláme něco špatně? S kým by se tak člověk poradil? Kdo by dokázal nezištně přispět dobrým nápadem, podívat se na věc nezaujatě, nestranně?
A pak to přišlo. Blesk z čistého nebe. Jméno. Vždyť v onom zmiňovaném novinovém článku bylo jméno. Jméno občana Pardubic, jistě důležitého a váženého. To je člověk, kterého hledáme! Byl citován, měl jasný názor. Ten nám pomůže. Pan Jaroslav Rychtář. Chybí jen krůček – najít ho, požádat ho o rozhovor. To přeci nemůže být těžké. Vyjadřuje se fundovaně a nekompromisně, musí problematiku dobře znát, musí k nám mít blízko…
Hledáme. Bývalý kolega? Student? Rodič současného či bývalého studenta? Procházíme archív několik let zpět. Nic. Ptáme se pamětníků. Nic.
Je to ostuda, ale musel přijít student, námi vyučený. Toho napadlo veskrze moderní řešení. Stydíme se, protože to je právě učíme, a přitom sami… Moderní technika, všemocný internet, hledání a propojování informací. Internet přemýšlí, přežvykuje, kombinuje, vyhledává … a nachází! Chrlí! Heslo „Jaroslav Rychtář z Pardubic“ je mu zjevně blízké. Že by se pán už tolikrát někde vyjadřoval o svém oblíbeném tématu?
Stalo se, co nikdo nečekal. Mlčky stojíme v tiché pokoře. Našli jsme ho. Mysleli jsme, že existuje jen v pohádkách, ale je tu, mezi námi. Novodobý děd Vševěd. Je úžasný, skvělý, neuvěřitelný! Podle článku, ve kterém tak bravurně zhodnotil atmosféru a způsob výuky na pardubických gymnáziích, se mohlo zdát, že jde pouze o odborníka na školství. Z následujících článků je však vidět, že se jedná o myslitele se širokým záběrem. Jeho všestrannost by možná pan novinář rád přirovnal k takovému velikánovi, jakým byl Jára Cimrman. Posuďte sami tu erudici, ten rozsah:


Příliv heren neustává
HERNÁM SE DAŘÍ. V Pardubicích přibývá heren i sázkových kanceláří. Městské obvody na tom vydělávají, ale pro mnohé lidi mají herny zničující účinky
....vyšší tam, kde je pestřejší nabídka,“ říká Jiří Čížek z léčebny návykových nemocí v Nechanicích u Hradce Králové. Zřejmě největší boom v současnosti prodělávají kurzové sázky na výsledky sportovních zápasů. „Když jsem před nějakými deseti lety se sázkami začínal, bylo v Pardubicích jen pár sázkových kanceláří a ty byly prakticky prázdné. Dnes jich je jak naseto a běžně se v nich stojí fronta,“ řekl Jaroslav Rychtář z Pardubic.
3.3.2007 Mladá fronta DNES - Pardubický kraj


Lidé v kraji dlouho marodí
Podle statistik od ledna do března 2005 prostonal každý nemocný téměř celý měsíc
Hodit se na pár dní marod se dnes lidem s průměrným nebo vyšším platem nevyplácí. Lidé v Pardubickém kraji jsou ale zřejmě v zájmu svého zdraví ochotni obětovat část mzdy. Za první tři měsíce letošního roku tak prostonali bezmála dva miliony dní.

... Pracovní neschopnost na tři nebo čtyři dny se totiž nemocnému nevyplatí, protože za první tři dny dostanou pouze čtvrtinu nemocenských dávek. "Před rokem a půl jsem lehl s chřipkou a při výplatě jsem přišel o hodně peněz. Příště budu uvažovat o tom, že si vezmu dovolenou. Ztratím méně peněz a také budu méně dráždit šéfa," řekl Jaroslav Rychtář z Pardubic.
Autor: Vítězslav Dittrich
27.7.2005 Mladá fronta DNES - Pardubický krajV Pardubicích je sto tisíc aut

V Pardubicích je v současnosti přihlášeno více aut než lidí. A počet vozidel na rozdíl od obyvatel neustále roste. Kapacita silnic se však mění o hodně pomaleji. Ucpané tahy jsou tak jedním z největších problémů krajského města, komplikují život obyvatel i podnikatelů.
Syn tvrdí, že vlastními auty k nim do školy dojíždí celá řada studentů,“ řekla Eva Kudláčková z Pardubic... ...Aut v Pardubicích přibývá nepoměrně rychleji než silnic, po kterých mohou jezdit, a parkovišť, na kterých mohou stát.
To potvrdí každý, kdo ve městě alespoň občas řídí. „To se nedá vůbec porovnat. Odhaduji, že těch aut je dneska zhruba dvakrát tolik. Projet Pardubicemi je problém, sehnat místo na zaparkování je pracné. Pokud radní nenajdou nějaké účinné řešení, jak auta odvést z města, můžeme tu za deset let očekávat permanentní zácpu,“ řekl Jaroslav Rychtář z Pardubic.
Autor: Vítězslav Dittrich
5.12.2006 Mladá fronta DNES – Pardubický kraj


Přilba může zachránit život
I lékaři připouštějí, že nejčastější příčinou smrti lidí, kteří havarovali na kole, bývají zranění hlavy. „Úrazy hlavy bývají pro cyklisty velmi často fatální. Zvlášť nebezpečné jsou pro lidi, kteří se nechrání přilbou,“ řekl ředitel pardubické Zdravotnické záchranné služby Dušan Libiak. To už pochopili zejména lidé, kteří považují jízdu na kole za sport. Pro ně patří přilba k běžnému vybavení. „Při rychlé jízdě můžete z kola spadnout, ani se nenadějete. Většina pádů, které jsem viděl nebo sám absolvoval, byla přes řídítka. Proto považuji používání přilby za projev pudu sebezáchovy,“ řekl Jaroslav Rychtář z Pardubic.


Radnice řeknou ne okupaci Tibetu
Pardubice - V pátek 10. března zavlají už pojedenácté nad desítkami radnic v České republice pestrobarevné tibetské vlajky. Česko si tak spolu s dalšími západními zeměmi připomene 47. výročí povstání Tibeťanů proti čínské okupaci, při kterém zahynulo 80 tisíc lidí.

... Mezi obyvateli Pardubického kraje nachází protest proti okupaci Tibetu řadu příznivců.
„Vzpomínám si, že před rokem 1989 nebyly komunistické vlády zrovna pravdomluvné. Takže nevěřím, že v Tibetu je všechno tak, jak se nás o tom komunistická Čína snaží přesvědčit. Vyvěsit tibetské vlajky je to nejmenší, co můžeme pro obyvatelé malého národa okupovaného sousední velmocí udělat,“ řekl Jaroslav Rychtář z Pardubic.
9.3.2006 Mladá fronta DNES


Pardubice zalewane przez hazard
Popularnym "hernom" (lokalom z automatami do gry) oraz zakładom bukmacherskim świetnie się wiedzie w Pardubicach. Miejskie okręgi dzięki temu zarabiają pieniądze, ale na wielu ludzi ma to zgubny wpływ
Największy boom przeżywają teraz firmy bukmacherskie. "Kiedy zaczynałem z zakładami, przed mniej więcej 10 laty, w Pardubicach było to kilka oddziałów firm bukmacherskich, i były praktycznie puste. Dzisiaj są wszędzie i często stoi do nich kolejka" mówi Jaroslav Rychtář z Pardubic.


Začátek jara? Ne, přišel sníh
Na Svitavsku kamiony uvázly mezi Poličkou a Svitavami a u hřebečského tunelu.
Profesionální řidič Jaroslav Rychtář včera projel trasu mezi Hlinskem a Poličkou hned dvakrát. „Projet se na zimních pneumatikách ale dalo, i když to trochu klouzalo. Pro kamiony a auta s letní výbavou to ale nebylo,“ řekl.

Autor: Vítězslav Dittrich
21.3.2007 Mladá fronta DNES – Pardubický kraj


Pro novináře musí být neocenitelné, když se může obracet na tak spolehlivého informátora.

3.5.2007 Ředitelství gymnázia Dašická

(c) Josef Rak 2007