Gymnázium Pardubice

www.gypce.cz
gypced@supce.cz

Dašická 1083, 530 03 Pardubice


Filmový klub

Promítání filmového klubu – Mladý, hrdý, nácek

Další promítání filmového klubu se uskuteční ve středu 6. ledna, opět od 14:00 v multimediální učebně.

Čtyřicetiminutový snímek Davida Modella sleduje život člena extremistické Britské národní strany Marka Coletta. Tento univerzitní student hovoří o svých sympatiích k nacistickému Německu i k jeho vůdci. Prohlašuje, že by raději žil ve 30. letech v Hitlerově říši než v mnoha současných městech demokratického království, a své proslovy prokládá nenávistnými rasistickými poznámkami.

Skutečně otevřený je však pouze tehdy, když se domnívá, že je kamera vypnuta. Na základě nařčení ze sympatií k nacistickým idejím se strana tohoto charismatického muže veřejně zříká. Režisér ale sleduje další události a dostává se pod povrch praktik politiků. Odhaluje, že celá tato aféra vedla pouze k posílení volebních šancí krajní pravice. Spřízněnost vedení Britské národní strany s Markem Colettem trvá, stejně jako neustává jeho příprava na post předsedy mladých nacionalistů.

Před očima diváka se odehrává nejen šokující ukázka politických a mediálních machinací, ale hlavně je tu vykreslen děsivý portrét muže, který dokazuje, že nebezpečné ideje neztrácejí svou působivost ani potom, co se staly příčinou a základem rozsáhlé genocidy. Latentní násilí ve společnosti je stále živé.

Na shledání se těší tým FK Dašická

(zdroj: www.kinosvetozor.cz)