100 let

Žáci úspěšní na předmětových a odborných soutěžích přijali pozvání na kraj

Celkem sedm žáků základních a středních škol, kteří Pardubický kraj v loňském školním roce úspěšně reprezentovali v celostátních soutěžích, pozvala ve středu 20. října do sídla kraje radní zodpovědná za školství Jana Pernicová. Spolu s žáky na setkání dorazili i jejich rodiče, ředitelky a ředitelé škol či učitelé, kteří je na předmětové soutěže a přehlídku Středoškolských odborných činností připravovali.

Všichni ze zúčastněných žáků se na zmiňovaných soutěžích umístili do třetího místa, všech sedm loňských medailistů však radní Pernicová přivítat nemohla. Tři z nich se už začali věnovat svým oblíbeným oborům na vysokých školách a do Pardubic je nepustily studijní povinnosti.

„Tímto setkáním bychom rádi dali najevo, že Pardubický kraj si velmi váží mladých lidí, kteří dosahují mimořádných úspěchů. Každá aktivita nad rámec studijních povinností stojí za pochvalu a zaslouží ocenění. A poděkování patří také všem pedagogům, kteří žáky na soutěže připravovali nebo se podíleli na organizaci soutěží, ale také ředitelům škol a rodičům, kteří děti podporují a vytvářejí jim odpovídající rodinné zázemí,“ promluvila Jana Pernicová k těm, kterým v přijetí jejího pozvání nic nezabránilo.

Medailisté předmětových soutěží a SOČ z Pardubického kraje:

1. Vojtěch Dostál – v předchozím školním roce žák, dnes již absolvent Gymnázia  Dašická Pardubice (získal bronzovou medaili na Mezinárodní biologické olympiádě v Jižní Koreji)

2. Lukáš Fajt – absolvent Gymnázia Dašická Pardubice (2. místo v celostátní přehlídce SOČ, obor fyzika; zvláštní cena Nadačního fondu Jaroslava Heyrovského; cena Jaderné elektrárny Temelín za práci s názvem „Gama záblesky“)

3. Petr Kouba – žák Gymnázia Pardubice Dašická (2. místo ve SOČ, obor informatika; zvláštní cena ředitele Ústavu informatiky Akademie věd ČR; cena prorektora pro rozvoj ČVUT za práci s názvem „Umělá inteligence pro hru Pentago“)

4. Anna Pasovská – žákyně ZŠ Pardubice - Spořilov (3. místo v soutěži Evropa ve škole, v oboru literárním)

5. Jakub Tegel – absolvent Střední průmyslové školy chemické Pardubice (3. místo v přehlídce SOČ, obor zemědělství, potravinářství, lesní a vodní hospodářství; zvláštní cena Národního centra pro mladé chemiky a cenu NIDM za práci s názvem „Odstranění radonu z menších zdrojů pitné vody za pomocí sorpce na nepolární pevné materiály“)

6. Vojtěch Večeře – absolvent Gymnázia Aloise Jiráska Litomyšl (3. místo ve SOČ, obor teorie kultury, umění a umělecké tvorby; cena NIDM za práci s názvem „Betlém a betlemáři na Litomyšlsku v 19. a 20. století“)

7. Jennifer Za Nzambi – absolventka ZŠ U Stadionu Chrudim (2. místo v soutěži v anglickém jazyce, kat. II A)

 

27. 10. 2010 Ing. Jitka Svobodová

(c) Josef Rak 2007