100 let

Velké pIšQworkové finále v Brně

Na začátku letošního pIšQworkového turnaje bylo 777 týmů z 390 škol. V pátek 10. prosince se jedna z nich, Gymnázium Matyáše Lercha v Brně stala hostitelem velkého finále.

24 nejlepších týmů z celkových 777 z celé republiky je rozděleno do skupin. Rozlosují se soupeři a turnaj je doopravdy zahájen. Ve skupinách hráči zjišťují, že se tu setkávají opravdu s pIšQworkářskou elitou. Zápasy se s krajskými a oblastními koly nedají srovnávat. Taktizuje se a nervozita je obrovská. 

Zápasy ve skupině jdou jako po másle. Vybraní hráči jsou odváděni do izolované místnosti, kde je jejich partie pod dohledem kamer a hlavně profesionálů; některé partie jsou totiž komentovány členy České federace piškvorek a renju. Docela výrazně jsou poznat favorité od ostatních, méně zdatných týmů. Po vyhodnocení výsledků musí finále opustit osm týmů. Loučí se například hráči z havířovského týmu Tři a půl chlapa, boskovického Jiříka, tým Proč z Uherského Hradiště, Dalovičtí Logistix. 

Šestnáct týmů se ze všech sil snaží vyhrát nad soupeři, ale jen osm nejlepších může postoupit dál. Soutěž proto opouští a na 9. – 16. místě se umisťují smutní piškvorkáři SPS PB z Příbrami, Happy Pigs z Vítkova, Přerovští Křižáci, pardubičtí Nedohodli jsme se (Jan Zvolánek, Pavel Šustek, Jaroslav Bartoš, Jan Táborský, Jan Dvořák) i Kuharisha z Hostinného. 

Napětí přituhuje. Na řadě je poslední vyřazovací kolo před soubojem o první příčky. Piškvorkáři jsou soustředění na jednotlivé zápasy a okolí je nezajímá. Čela se potí a šachové hodiny úpí pod údery, kterými je nervózní hráči častují. Čtvrtfinále je odehráno a velké finále musí opustit zklamané týmy Ani za prase z Třebíče, děčínští GDC, pražští Dream Team a zbývající To, co zbylo z Příbrami. Martin Sýkora,kapitán týmu Ani za prase, turnaj komentoval: „Na finále nás trochu zaskočily šachové hodiny, člověk byl nervózní a míň se soustředil. Ještě horší byla partie pod kamerou. Následovalo pár zbytečných chyb a postup nevyšel. Ale podle našeho čtyřletého plánu se stále zlepšujeme, takže příští rok už budeme na prvním místě.“ „V turnaji byla dost velká konkurence. Navíc se ukázalo, že jednotlivec tým nevytvoří. I když hraje ve federaci, tak musí být silný celý tým. Do příště máme ještě co zlepšovat a určitě půjdeme výš,“ doufá kapitán dalšího nepostupujícího týmu Dream Team, Marek Hanzl.

V relativně vylidněné aule gymnázia se přistupuje k poslednímu kolu turnaje: boji o postup do finále. Výkony hráčů soupeřících týmů jsou velmi vyrovnané, šťastnějšími a úspěšnějšími se nakonec stávají pišqworkáři z omega teamu a Dočistové. V boji o třetí místo se utkají Čag empire a Nebreč. Finále Finálový zápas je velmi napínavý, stejně tak boj o třetí místo. Atmosféra je napjatá, v aule je ticho. Do ticha jsou slyšet jen zvuky šachových hodin. Napětí by se dalo krájet. Finálový zápas skočí dřív než souboj o třetí místo. Ze zisku „zlata“ se radují hráči Omega teamu z Nové Paky. Na druhém místě se umísťují uničovští Dočistové. Když skončí poslední zápas, je rozhodnuto i o třetí příčce. Na tu dosáhuje a tudíž nebrečí uherskohradišťský tým Nebreč. Se čtvrtým místem se musí spokojit pišqworkáři Čag empire z Českých Budějovic.

Hlavní cenu, den plný zážitků v adrenalinovém parku Yellow Point v Krkonoších, získavají již zmínění členové Omega teamu.

                                            Celý článek najdete na webu: http://pisqworky.cz/novinky/view/id/586

                                            zapsala Adéla Šrutová, 7.B

(c) Josef Rak 2007