100 let

TV NOVA - Maturity začaly, na potítku bude skoro 100 000 studentů (včetně videa)

Právě začalo pro středoškoláky to nejobávanější období - maturitní týden. Předcházel mu takzvaný svaťák neboli týden svatého klidu pro studium a poslední přípravu na maturitní otázky. K potítku a následně před komisi zasedne v Česku přes 91 tisíc středoškolských studentů.
Na různých typech škol potrvají maturity podle rozhodnutí ředitelů do 20. června.

U maturity čeština, dřevo i koně

Ve většině středních škol u nás teď panuje obrovská nervozita. Maturanti si do poslední chvíle opakují témata otázek.
Příprava na potítku trvá 15 minut a další čtvrthodinu se zkouší. Například na pardubickém gymnáziu znali první letošní absolventy už v poledne.

Uprostřed lesa maturovali žáci lesnické školy v Hranicích. Zatímco někteří propočítávali, kolik dřeva vytěžit, jiní měli za úkol rozeznat desítky lesních rostlin.

Maturitní zkoušení ve stínu stromů zvládli všichni studenti. Paradoxně nejvíc se tak zapotili sami učitelé. Pořádně se nachodili, než všechny studenty obešli.

Maturanty z veterinární školy zase čekala praktická zkouška se zvířaty.

Studenti museli prokázat své znalosti na psovi, krávě a dostalo se dokonce i na koně.

Mnoho z nich nečeká po úspěšném složení zkoušek žádný odpočinek, ale příprava na přijímací zkoušky na vysokou, případně vyšší odbornou školu. Užívat prodloužených prázdnin si však budou středoškoláci, kteří se hlásili na fakulty využívající přijímací zkoušky společnosti Scio. Poslední možnost dostat se na ně měli v sobotu.

Podívaná i pro spolužáky

V pražském Gymnáziu Sázavská zahajovali studenti maturitní maraton humanitními předměty. Na zkoušené se do malé místnosti přišli podívat nejen spolužáci, ale také mladší kolegové. Jeden ze studentů se například v předmětu základy společenských věd potýkal s pracovním právem a hledal odpověď na otázku, jak dlouho smí matka zůstat doma s dítětem, aniž by přišla o své pracovní místo. Další studentka si vylosovala číslo, pod kterým se skrývala otázka na řeckou filozofii.

Ráda by se dostala co nejrychleji k Platonovi, ale zkoušející ji držel zpátky. "Zůstaňme ještě chvilku u přírodních filozofů," doporučil jí.

Některé studenty však dnes čekaly i přírodní vědy. Třeba maturantka Jana si kromě češtiny, angličtiny a základů společenských věd zvolila matematiku. "Mně se zdá, že matematika mezi ostatní předměty zapadá, protože má hodně společného se základy společenských věd. Navíc ji potřebuji na přijímačky na vysokou školu," zdůvodnila svoji volbu. Přiznala však, že právě z tohoto předmětu má největší obavy.

Jak to bude s maturitami v budoucnu?

Tři dny po zahájení maturit se bude na zasedání školského výboru sněmovny znovu diskutovat o tom, zda jsou letošní maturanti poslední, kteří složí zkoušku podle starých pravidel.

Vládní koalice se na začátku května dohodla, že bude usilovat o odklad společných maturit, který má také podporu studentů i vedení škol. Podle nedávného průzkumu Unie školských asociací Czesha si drtivá většina škol myslí, že nová podoba maturit není připravena ke spuštění.

zdroj: nova.cz, TV Nova, ČTK, autor: Pavla Kosíková, Vladimír Michna

TV NOVA - link
Video - 1
Video - 2
Video - 3
Stáhnout PDF
(c) Josef Rak 2007