100 let

25.06.2007 - Student z Pardubic pojede na olympiádu do Íránu

Pardubice - Student pardubického gymnázia Marek Scholle bude v červenci reprezentovat Českou republiku v Íránu ve městě Isfahán. A to v jednom z nejméně oblíbených předmětů středoškolských studentů. Ve fyzice.
„Marek Scholle se letos podruhé probojoval na Mezinárodní fyzikální olympiádu. Loni přivezl ze Singapuru čestné uznání a letos v červenci se chystá společně se čtyřmi dalšími studenty reprezentovat ČR v Íránu,“ uvedla ředitelka Gymnázia Dašická Jitka Svobodová.
Marek se do muslimského Íránu těší, přestože se o této zemi mluví v poslední době hlavně v souvislosti s jadernou energetikou. „Myslím, že to je bezpečná země a nebojím se. Snad nám tam ukážou nějaké památky, kterých tam mají spousty,“ říká Scholle.
Přestože student pardubického gymnázia odjíždí do Íránu v červenci, tak už teď pilně trénuje. „Teď budu počítat příklady z minulých mezinárodních olympiád, abych nasál ducha té soutěže,“ řekl Scholle.
Studenti při soutěži dostanou tři velmi rozsáhlé teoretické úlohy a jednu experimentální. Loni se soutěže zúčastnilo tři sta studentů z devadesáti zemí světa. Mezi nimi byl i Marek Scholle.
„O pořádání této soutěže má zájem řada států. Na organizaci se podílejí významné univerzity i nositelé Nobelovy ceny. Účastníky často přijdou pozdravit nejvyšší představitelé hostitelského státu,“ dodala Svobodová.

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - pardubický kraj


MF DNES, Pardubický kraj, 25.6.2007 - oroginál

 

(c) Josef Rak 2007