100 let

26.4.2007 - MF Dnes - Gymnazisté uspěli, jedou do Bruselu

Studenti pardubického gymnázia zkoumají kosmické záření

Pardubice - Co víte o kosmickém záření? Nic?
Dva gymnazisté z Pardubic ho už půl roku zkoumají. A svými výsledky dokonce zaujali odborníky natolik, že v květnu pojedou reprezentovat Českou republiku na studentskou soutěž do Bruselu.
Všechno ale začalo už loni v říjnu. Tehdy jeřáb vytáhl na střechu pardubického gymnázia Dašická tři velké bedny s přístroji, které začaly kosmické záření staré miliony let snímat. „Přístroje jsou extrémně citlivé a dokážou zaznamenat i velmi slabé impulsy,“ říká gymnazista Petr Drábek.
„Navíc leží v trojúhelníku, deset metrů od sebe. Díky tomu umí také změřit, z kterého místa oblohy záření přišlo,“ doplňuje ho kolega Jakub Čermák.
Co vlastně studenti zkoumají?
Kosmické záření jsou drobné částice, které vesmírem putují i miliony let a neustále velkou rychlostí zasahují Zemi. Odkud záření vychází, je pro vědce stále záhadou. Studenti pardubického gymnázia se snaží přispět k tomu, aby se tuto záhadu vědcům jednou podařilo objevit. „Naše zásluha na případném objevu by však byla jen zrnkem písku v celé pyramidě,“ řekl k tomu učitel fyziky Vladimír Vícha, který má projekt na starosti.
Studenti nyní hlavně třídí informace, které přístroje přinášejí.
Pokračování na str. C3

Gymnazisté míří do Bruselu
Pokračování ze str. C1
„Každou hodinu naše přístroje zaznamenají v průměru sedmdesát událostí. Ty zpracovává počítačový program, který vytvořil kolega. My pak setříděná data už jen zkoumáme,“ řekl Drábek.
„Zatím to vypadá, že záření přichází víceméně náhodně. A my se snažíme zjistit, jestli souvisí s nějakou konkrétní událostí ve vesmíru,“ říká Čermák. Například na konci února astronomové objevili na obloze novu. „V té době se frekvence událostí nepatrně zvýšila,“ říká Drábek. V květnu budou devatenáctiletí studenti o svých zjištěních přednášet v angličtině na studentské soutěži v Bruselu. „Toho se ani nebojíme, já jsem byl nějakou dobu v Anglii, takže se domluvím. Horší bude maturita, ta nás čeká v květnu také,“ obává se Čermák. Nejspíš zbytečně. Oba studenti budou maturovat z fyziky a matematiky.

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - pardubický kraj
Stáhnout originál
(c) Josef Rak 2007