100 let

Francouzské divadlo na celostátní přehlídce Divadlo jazyků v Praze

Studenti pardubického Gymnázia Dašická se ve středu 15. června 2011 zúčastili divadelní přehlídky Divadlo jazyků. Festival kladoucí si za cíl ukázat, že hraní divadla může být dobrým prostředkem k výuce cizího jazyka, se již druhým rokem koná v pražském Divadle Na Prádle.

Přehlídka je otevřená představením ve všech cizích jazycích. V letošním roce je ve dnech 15. – 20. června možné shlédnout představení v angličtině, němčině, francouzštině a italštině. Naši studenti se představili s hrou ve francouzském jazyce La Route (Cesta), kterou nazkoušeli pod vedením režiséra Erica Cénata z Orléans. Hru pojednávající o apokalyptické vizi, v níž svět pohltil beton, a z lidí se stávají jen osamocení chodci na cestě, ocenila již porota mezinárodní přehlídky Festivadlo Brno cenou za režii. Představení volně navazuje na tituly Antigone (Antigona) a Je suis le dernier homme (Poslední člověk) a uzavírá tak triptych her nastudovaných studenty francouzštiny našeho gymnázia. „Příběhy pojí společné téma  - člověk, který čelí svému osudu a způsob uvedení na scéně, neboť dějem provází sbor“ říká režisér Eric Cénat. Hra již byla uvedena v Divadle 29 v Pardubicích, Divadle Polárka v Brně, v Divadle Trám ve Svitavách a nyní v Divadle Na Prádle. 

Část hry při nedávné návštěvě Gymnázia Dašická shlédl i První rada Francouzského velvyslanectví v České republice pan Nicolas de Lacoste a osobně studentům gratuloval k výborným výkonům a skvělé francouzštině.

Nezbývá, než vyjádřit uznání a poděkování všem studentům, kteří se na letošní Cestu nadšeně vydali a snad nelitovali. Jejich nasazení bylo úžasné a především díky nim, se o Gymnáziu Dašická a jeho schopných studentech (zejména francouzštiny) ví po celé republice.

A kteří to jsou?

Dagmar Čížková

Radek Dočkal

Anička Frumarová

Kateřina Chybová

Kamila Javůrková

Štěpánka Kastnerová

Tereza Kořínková

Nikola Mannová

Lucie Olivová

Kateřina Pražanová

Karolína Přibylová

Monika Spitzerová

Pavel Theodor 

Grand MERCI et BRAVO!!! 

                                                                                                                                                         P.Machatý

(c) Josef Rak 2007